Članki in nasveti

POLETNI DOPUST: ČAS ZA REGENERACIJO IN DOBRO POČUTJE

Dopust je čas, ko se lahko končno odmaknemo od vsakodnevnih obveznosti, se sprostimo in posvetimo sebi ter bližnjim. Je obdobje, ki ga mnogi nestrpno pričakujemo, saj nam omogoča, da napolnimo svoje baterije in se psihično obnovimo. Pomembnost odmora Odmor je ključnega pomena za naše duševno zdravje. Nenehen stres in obremenitve lahko vodijo v izgorelost, zmanjšano produktivnost in negativno vplivajo na…

Preberite več

BREME OB KONCU ŠOLSKEGA LETA

Ob koncu šolskega leta imajo učenci in dijaki več obveznosti. Ponavadi se v tem obdobju kopičijo testi, ustna ocenjevanja, seminarske naloge. Otroci se pogosto počutijo, kot da jim zmanjkuje časa za pripravo, kar vodi v povečano stopnjo stresa, ki se kaže v obliki telesnih (glavoboli, bolečine v želodcu, nespečnost) ali čustvenih težav (tesnoba, razdražljivost, preobremenjenost). Vloga staršev pri zmanjševanju stresa…

Preberite več

OČETOVSTVO: KLJUČNI GRADNIK SINOVE IDENTITETE

Očetje so ponosni, ko se jim rodi sin. Tradicionalno ta ponos izhaja iz ideje o nasledstvu in prenosu priimka, vendar ta odnos presega zgolj genetsko povezavo. Osnova odnosa Sin ni kopija očeta, temveč edinstven posameznik, ki se razvija v moškega. Kljub temu pa so očetje ključni v oblikovanju njihove identitete. Odnos med očetom in sinom je zato nenehno prepleten s…

Preberite več

ODNOS MED MAMO IN HČERKO

Marec, mesec posvečen ženskam in mamam, prinaša poglobljen pogled na odnos med mamo in hčerko. Unikaten in neprecenljiv, ta odnos se razvija od toplih otroških objemov do iskanja lastne identitete v obdobju pubertete. Mama, enkratna oseba v življenju hčerke, postavlja temelje za vse prihodnje odnose. Varna navezanost od rojstva vsebuje ljubezen, odzivnost, objem, skrb, sočutje in nežnost, ki dobijo svoje razsežnosti v…

Preberite več

MOČ POSTAVLJANJA MEJA V ODNOSIH

V sodobnem hitrem tempu življenja, ko smo nenehno izpostavljeni različnim pritiskom in zahtevam, postavljanje meja postaja ključnega pomena za ohranjanje našega notranjega ravnovesja. Gre za veščino, ki nas usmerja k zdravim odločitvam in nam pomaga graditi trdne temelje za uspeh, zadovoljstvo, harmonične odnose ter splošno zdravje. Ena od ključnih prednosti postavljanja meja je vzpostavljanje jasnosti v naših odnosih z drugimi.…

Preberite več

NOVOLETNE ZAOBLJUBE: KAKO JIH URESNIČITI?

Prepričanje, da so novi začetki mogoči in da ponujajo priložnost za izboljšanje, je že dolgo prisotno v naši kulturi. Take priložnosti so prisotne skozi celo leto (npr. rojstni dan, praznik, začetek novega tedna/meseca), vendar pa je največji časovni mejnik morda ravno začetek novega leta, ki prinaša svež začetek, poln obetov za osebno rast in uresničitev zastavljenih ciljev. Med najbolj priljubljenimi…

Preberite več

NEPOPOLNO POPOLNI V DECEMBRU IN VSE LETO

Fenomen decembrskega hitenja in zaključevanja leta December je čas, ko mnogi zaključujejo projekte in si prizadevajo novo leto začeti s »čisto tablo«. To je pomembno, ko govorimo o določenih poslovnih, zakonskih rokih, ki so vezani na konec leta. Sicer pa je za osebne cilje ključno razumevanje, da je vzdrževanje ravnovesja in postavljanje dolgoročnih ciljev s prioritetami pomembnejše od hitrega zaključevanja…

Preberite več

ZDRAVILNA MOČ OBČUTKA, DA SMO SLIŠANI

Moč slišanosti v sodobnem ritmu V hitrem tempu sodobnega življenja se velikokrat znajdemo ujeti v težkih mislih in občutkih. V takšnih trenutkih se v nas prebudi potreba po nečem globljem, nečem, kar nas povezuje in celo zdravi. Prav v tem je moč občutka, da je človek slišan. Vsi smo že doživeli trenutke, ko smo si želeli biti opaženi, ko smo…

Preberite več

RAZVOJ ČUSTVENE INTELIGENTNOSTI PRI OTROCIH

Ključ za uspeh v življenju Čustvena inteligentnost je sposobnost prepoznavanja, razumevanja in upravljanja lastnih čustev ter empatičnega ravnanja s čustvi drugih. Ta sposobnost v posameznikovem življenju igra ključno vlogo, saj vpliva na njegov odnos do sebe, drugih in okolja. Čustva so prisotna v vseh vidikih človekovega življenja, vplivajo na vedenje, zdravje, učenje in medsebojne odnose. Skrb za otrokova čustva Razvijanje…

Preberite več

PSIHIATER – PSIHOLOG – PSIHOTERAPEVT – SODELOVANJE?

V svetu duševnega zdravja igrajo psihiatri, klinični psihologi in psihoterapevti ključno vlogo pri skrbi za duševno zdravje posameznikov. Vsak od teh strokovnjakov ima pri obravnavi duševnih težav edinstveno vlogo, znanje in pristop, vsi pa se dopolnjujejo in lahko omogočajo bolj celostno oskrbo. Razlike med tremi strokovnjaki Psihiater se osredotoča na medicinski model obravnave, postavlja diagnozo duševnih težav, izključuje morebitne fizične…

Preberite več

Scroll to top